سلام بر حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت که رساله علمیه و عملیه خود را به دم شهادت و مرکب خون نوشتند  


 Skip Navigation Links  
یادواره شهدای روحانی مبارکه
بسمه تعالي
خدمت حجت الاسلام والمسلمين حاج آقا علي بهرامي دبير ستاد يادواره شهداي روحاني و طلبة شهرستان مبارکه و نمايندگي محترم ولي فقيه در ناحيه مقاومت بسيج سپاه مبارکه در آستانه برگزاري يادواره شهداي روحاني و طلبه شهرستان رسيديم و از ايشان درخواست کرديم در مورد برگزاري يادواره سخناني داشته باشند.
بسم الله الرحمن الرحيم
سلام بر پيروان سنگر، سلام بر جبهه، سلام بر جهاد، سلام بر رزمندگان، سلام بر سيماي شجاعان، سلام بر پيشگامان ميدان انديشه و سلام بر مجاهدان آنگاه که در خون خويش فرو غلطند. سلام بر شهيدان، سلام بر تربت پاک شهيدان، سلام بر ائمه اسلام تا کنون.
سخن از يادواره شهيدان روحاني شهرستان مبارکه است از پرستوهاي مهاجر و عاشقان صادقي که پرچمي از «تعهد» بر دوش داشتند و تن پوشي از تقوا بر قامت، و در سنگر جهاد و محراب مبارزه ذکر شهادت بر لب و در دل داشتند. لازم است عرض کنم که هدف از برگزاري يادواره شهداي روحاني و طلبه شهرستان بخاطر تجليل و تکريم از مقام شهداي روحانيت و انتقال ارزشها به جامعه و معرفي الگوهاي رفتاري به نسل جديد و آينده مملکتمان مي باشد و بعد هم ثبت واقعيت‌هاي تاريخ انقلاب اسلامي در طول 8 سال دفاع مقدس که در حافظه تاريخ بماند.
جهاد علماء شيعه در تاريخ اسلام از درخشش خاصي برخوردار بوده و روحانيت شيعه علاوه بر نقش هدايت و رهبري مردم با مردم بوده و زندگي کرده اند و پيشتاز مردم در مبارزات بوده اند. حضور روحانيون در هشت سال دفاع مقدس شاهد زنده اين مدعا است. در صحنه هاي کارزار زمينهاي داغ خوزستان و قله هاي پوشيده از برف کردستان، داخل سنگرهاي تاريک و نمور و در ميان صف مقدم رزم آوران و پيشتازان جان بر کف صف شکن در يک يا چند روحاني مخلص را مي ديدي که مثل آنان تفنگ در دست و ذکر خدا بر لب دارند و ضمن نبرد با دشمن، وظيفه ارشاد و تبليغ و روحيه دادن را بخوبي انجام مي دادند و به قول خود رزمندگان حضور هر روحاني در جبهه کار يک ستون سرباز را انجام و به اندازه يک گردان مسلح کار ساز.
اگر مجموعة شهداء و جانبازان سراسر تاريخ اسلام را در نظر بگيريم و تعداد شهدا را، کفه آمار را در جهت روحانيت سنگين تر مي بينيم و حق هم همين است کساني که خدا و راه آخرت را با همه عظمت و ارجش شناخته اند بايد در اين وادي پيشتاز باشند. و لازم بذکر است در زمان 8 سال دفاع مقدس کل روحانيون و طلاب شهرستان 60 نفر بودند که 20 نفر از آنها شهادت رسيده اند و کل آمار روحانيون و طلاب استان سه هزار و پانصد نفر بودند که قريب به هفتصد نفر آنها در راه انقلاب و اسلام شهيد شده اند.
حاج آقا بهرامي بفرمائيد چه عاملي باعث شد که شما بفکر برگزاري يادواره شهداي روحاني شهرستان مبارکه باشيد.
عرض کردم که عامل و هدف ما از برگزاري يادواره معرفي الگوهاي رفتاري به نسلي جديد و انتقاد ارزشها به جامعه و بعد از آن ثبت زندگي نامه و وصيتنامه شهدا بود که در تاريخ 8 سال دفاع مقدس از يکسال قبل تصميم گرفته شد که يادواره شهداي روحاني و طلاب شهرستان برگزار شود و در اين مورد ستادي تشکيل شد به رياست امام جمعه محترم شهرستان حجت الاسلام و المسلمين حاج آقا و فرماندار محترم شهرستان و دبيري نمايندگي ولي فقيه در سپاه ناحيه مقاومت بسيج مبارکه، در جلسه اي که برگزار شد مسئول کميته هاي يادواره مشخص شدند. کميته تدوين آثار با مسئوليت بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرستان با همکاري مجمع فضلاء و طلاب و اداره ارشاد اسلامي، کميته فرهنگي يادواره با مسئوليت رياست محترم دانشگاه اسلامي مبارکه با همکاري سازمان تبليغات و آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد شهر مجلسي و کميته پشتيباني با مسئوليت شهرداري شهر مبارکه با همکاري شهرهاي دزيچه، زيبايي طالخونچه و کرکوند، کميته اجرائي با مسئوليت رياست شوراي شهر کرکوند با همکاري سپاه ناحيه مبارکه، کميته ها در طول اين يکسال وارد کار شدند که الحمد لله بعد از يکسال مقدمات برگزاري يادواره فراهم شده است که در آستانه برگزاري آن هستيم در سالروز آزاد سازي خرمشهر که عصر روز پنج شنبه ساعت30/5 بعد از ظهر در مورخ 2/3/87 مسجد جواد الائمه ـ عليه السلام ـ محله يک صفائيه با سخنراني خطيب توانا و امام جمعه موقت تهران آيت الله سيد احمد خاتمي و همراه با نماز مغرب و عشاء و دعاي کميل هستيم و بنده از همين جا از کليه مردم عزيز و شهيد پرور و ولايتمدار مبارکه مخصوصاً روحانيون محترم و خانواده شهداء و جانبازان عزيز و ايثارگران دعوت مي کنم در اين مراسم با شکوه شرکت نمايند. و ياد و خاطره شهدا را گرامي بدارند که بنابر فرموده مقام معظم رهبري فضيلت زنده نگه داشتن ياد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نيست و ياد و نام شهداء را در اذهان و جامعه زنده نگه داريم.
حاج آقا بهرامي بفرمائيد که چه برنامه هايي را انجام داده ايد براي هرچه با شکوهتر انجام شدن مراسم يادواره و چه برنامه هايي هم در دست اجراء داريد.
برنامه هايي که انجام داده شده: 1. براي اطلاع رساني مردم جهت شرکت در مراسم يادواره چاپ سيلک و بنر مزين به عکسهاي شهداي روحاني مي باشد. 2. چاپ دعوتنامه پوستر. 3. ساخت تيز تبليغاتي که بزودي از شبکه پنج بخش خواهد شد. 4. ساخت کليپ و نماهنگ شهداي روحاني و طلبه شهرستان است به کليه شرکت کنندگان در مراسم. 7. برگزاري مراسم با شکوه يادواره با سخنراني آيت الله سيد احمد خاتمي امام جمعه موقت تهران و مداحي حجت الاسلام حاج آقا قدرتي و اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و دعاي کميل در مورخه 2/3/87 روز پنج شنبه ساعت 30/5 بعد از ظهر در مسجد جواد الائمه محله يک صفائيه کنار قبور شهداي گمنام.
و برنامه هاي که در حال تدارک و انجام آن هستيم.
1. برگزاري نمايشگاه تصويري با عنوان «ملکوتيان خاکي» در محله برپايي يادواره.
2. چاپ کتاب «سفيران عرش» حاوي زندگي نامه شهداي روحاني و طلبه شهرستان در آخر لازم است بگويم آنچه که بنام کتاب و يادنامه شهيدان منتشر مي شود تنها يادنامه نيست بلکه ايمان نامه، الهام نامه، جهاد نامه و شهادت نامه و حيات نامه است زيرا خون شهيدان راه نما و راه نامه است و جهتشان خدائي و مادر مسير عبوديت و عمل به وظيفه نيازمند چنين شاخصه هايي هستيم تا به بيراهه نرويم و از خداوند توفيق مي خواهيم از اين چراغ هدايت نور بگيريم.
در پايان برخود لازم مي دانم از کليه مسئولين شهرستان بويژه امام جمعه محترم شهرستان حجت الاسلام و المسلمين حاج آقا رحيمي و فرماندار محترم شهرستان و شهرداري مبارکه و شهردارهاي محترم شهرهاي ديزيچه، طالخونچه، زيباشهر و کرکونه تقدير و تشکر لازم را داشته باشم و از برادران عزيز بسيجي خودم آقايان کمال خليلي، عليرضا اسلامي، اميرنجا و آقاي عباسي که در برنامه يادواره هميشه در کنار ما بودند و براي جمع آوري آثار شهداء زحمات زياد کشيدند مخصوصاً چاپ کتاب تقدير و شکر مي کنم.
اجر همگي آن ها با شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي

 


ستاد شهدا در مطبوعات

بازگشت

جستجوی جلوه ایثار